Kot niebieski rosyjksi - jak pielęgnować

Kot niebieski rosyjksi – jak pielęgnować

Często zadawanym pytaniem jest, jak opiekować się kotem rosyjskim niebieskim. Rasa ta jest znana z tego, że jest łatwa w pielęgnacji, ma mniej sierści niż wiele innych ras i jest na ogół powściągliwa w stosunku do obcych. Nie oznacza to jednak, że powinieneś ignorować potrzeby swojego kota rosyjskiego niebieskiego! Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć o swoim nowym pupilu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z posiadania kota rosyjskiego niebieskiego.

Mniej sierści niż u innych ras

Jedną z korzyści wynikających z posiadania kota rosyjskiego niebieskiego jest to, że produkuje on mniej alergenów – glikoproteiny Fel D-1 niż inne rasy. Białko to jest przenoszone na ludzką skórę i futro poprzez ślinę, gruczoły łojowe i sierść, co z kolei powoduje powstawanie sierści – słowa te pochodzą od redaktora strony wow-shop.net.pl. Koty te mogą pomóc w łagodzeniu alergii, ale należy pamiętać, aby trzymać je z dala od mebli i dywanów.

Łatwa pielęgnacja

Sierść kota rosyjskiego niebieskiego jest łatwa w utrzymaniu, wystarczy szczotkowanie dwa razy w tygodniu. Sesje pielęgnacyjne mogą trwać nawet godzinę i powinny być wykonywane w towarzystwie wyszkolonego profesjonalisty. Może być wykonywana przez właściciela zwierzęcia lub profesjonalnego groomera. Codzienne szczotkowanie i głaskanie kota pomoże utrzymać jego sierść gładką i wolną od kołtunów.

Uwielbia pieszczoty

Kot rosyjski niebieski jest jedną z najbardziej czułych ras kotów na świecie. Mimo że jest to mała rasa, jest niezwykle muskularna i ma podwójną sierść. Ze względu na niebieską sierść, kot rosyjski niebieski jest często mylony z dużym kotem i może wydawać się większy niż jest w rzeczywistości. Kot ten wydaje również umiarkowane dźwięki i jest nieśmiały w kontaktach z nieznajomymi, ale jest bardzo chętny do zabawy, gdy już się z nimi zapozna. Najlepiej jednak unikać głaskania tego kota, dopóki nie zaznajomi się z Tobą.

Wobec obcych zachowuje się powściągliwie

Kot rosyjski niebieski jest koloru srebrno-niebieskiego, bez wzoru w postaci duchów. Ten elegancki kot do towarzystwa jest zazwyczaj powściągliwy w stosunku do obcych, ale bardzo czuły i chętny do zabawy, kiedy przebywa z człowiekiem, którego zna. Chociaż rosyjskie koty niebieskie mogą być nieśmiałe w stosunku do obcych, z wiekiem stają się mniej powściągliwe i mogą być przyjazne w stosunku do innych zwierząt domowych. Potrafią być jednak bardzo wymagające, jeśli chodzi o uwagę.

Zobacz też:  Kot rosyjski błękitny - opis rasy

Mogą być adoptowane ze schronisk dla zwierząt

Koty rosyjskie niebieskie są łagodne i kochające, dobrze sprawdzają się w rodzinach. Nadają się do szkolenia i dobrze grają w aportowanie. Nie są predysponowane do żadnych chorób związanych z rasą, ale mogą bać się dzieci i innych zwierząt domowych. Ze względu na swój łagodny charakter są doskonałymi towarzyszami dla osób starszych, starszych dzieci i zwierząt o specjalnych potrzebach. Nie są jednak znane ze swojej skłonności do nawiązywania kontaktów towarzyskich z obcymi i może upłynąć trochę czasu, zanim przywiążą się do nowego członka rodziny.

Oczekiwana długość życia

Średnia oczekiwana długość życia kota rosyjskiego niebieskiego wynosi 20 lat, choć rasa ta jest podatna na problemy zdrowotne. Chociaż rasa ta jest zwykle zdrowa, to jednak jest podatna na takie choroby jak otyłość i problemy z drogami moczowymi. Dobra wiadomość jest taka, że schorzeń tych można zazwyczaj uniknąć. Należy jednak przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę u lekarza weterynarii, aby upewnić się, że zwierzę jest zdrowe. Regularne badania kontrolne powinny obejmować czyszczenie zębów oraz badanie krwi pod kątem czynności wątroby i nerek.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kota rosyjskiego niebieskiego jest bardzo ważnym elementem opieki nad zwierzęciem. Koty te mają srebrzysto-niebiesko-szarą sierść i jasnozielone, olśniewające oczy. Regularne szczotkowanie jest niezbędne, aby zapobiec nadmiernemu owłosieniu na grzbiecie i długim paznokciom. Szczotkowanie paznokci Twojego kota sprawi, że będą one zdrowe i będą lepiej wyglądać. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji kotów rosyjskich niebieskich. Aby utrzymać futro kota w czystości, pamiętaj o tych wskazówkach podczas pielęgnacji swojego nowego pupila.

Warto zobaczyć: