Kot rosyjski długowłosy - historia

Kot rosyjski długowłosy – historia

Jeśli kiedykolwiek interesowałeś się rosyjskim długowłosym, być może zastanawiasz się nad jego pochodzeniem i typem umaszczenia. Nie jesteś jednak sam. W tym artykule dowiesz się, co czyni tę rasę wyjątkową. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o historii, pochodzeniu i osobowości tej rasy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej o tej popularnej rasie! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego o tym pięknym kocie! Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś!

Koty syberyjskie

Rosyjski kot długowłosy, czyli syberyjski, to średniej wielkości rasa kotów, która pochodzi z rejonu Syberii. Koty te mają długą, trójwarstwową sierść, która jest odporna na działanie wody. Są wytrzymałe i twardej budowy, mogą mieć dowolne umaszczenie i wzór. Oczy są zazwyczaj złote lub zielone, chociaż biały kot syberyjski może mieć oczy niebieskie. Rasa syberyjska jest popularnym zwierzęciem domowym od ponad trzech stuleci.

Syberyjczyk jest bardzo figlarnym kotem i lubi bawić się zabawkami z piór. Można go spotkać wspinającego się po kloszach lamp lub balansującego na wieszakach z ubraniami. Znane są również jego próby wspinania się po cegłach w kominku i skakania z półki na książki. Ten kot ma wiele do powiedzenia i prawdopodobnie da Ci o tym znać, wokalizując. Powinieneś jednak być przygotowany na to, że czasami może być głośny, zwłaszcza jeśli jest niespokojny lub czuje się nieswojo.

Umaszczenie

Długowłosy rosyjski ma ciekawą historię, począwszy od swoich przodków aż po dzień dzisiejszy. Uważa się, że pochodzi on z Rosji, ale później rozprzestrzenił się w Turcji i skrzyżował z kotami perskimi i angorskimi. Długie włosy rosyjskiego kota długowłosego są odpowiedzialne za wygląd i charakterystyczną osobowość tych ras. W rezultacie wszystkie koty długowłose – w tym perskie i angorskie – wywodzą się od tego przodka.

Nazwa rosyjskiego kota długowłosego jest związana z kotem syberyjskim, który jest rodzimą rasą występującą na tym obszarze. Jego nazwa nawiązuje do naturalnego środowiska, jakim są lasy sosnowe i ośnieżone krajobrazy. Koty te zostały wykorzystane do stworzenia rasy perskiej w XIX wieku. Były to duże koty w typie tabby o długiej sierści, której wierzchołkiem była ogromna pręga. Ale ich historia sięga znacznie głębiej. W rzeczywistości uważa się, że kot syberyjski został wyhodowany z rosyjskiego kota długowłosego, który z kolei zainspirował hodowlę persów.

Zobacz też:  Kot rosyjski srebrny - opis rasy

Ich osobowości

Osobowość rosyjskiego kota długowłosego odzwierciedla wyjątkowe cechy fizyczne tej rasy, w tym królewski, szlachetny lub zabawny temperament. Długie i jedwabiste włosy są cechą odziedziczoną zarówno po rodzicach kota, jak i po ich genach. Dzięki temu są one do siebie bardzo podobne, co czyni je atrakcyjnymi dla ludzi w każdym wieku. Z tego powodu koty rosyjskie długowłose są popularne wśród właścicieli zwierząt domowych na całym świecie. Są one doskonałymi zwierzętami domowymi, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Kot rosyjski długowłosy jest na ogół kotem niezależnym. Nie wymagają one zbyt częstej pielęgnacji i są mało wymagające. Odmiana długowłosa, znana również jako Nebelung, wymaga jednak cotygodniowego szczotkowania. Nie są to koty, które bardzo intensywnie linieją, ale ich krótka sierść wymaga częstego szczotkowania. Jeśli masz czas, rosyjski kot długowłosy może stać się Twoim nowym najlepszym przyjacielem! Pamiętaj jednak, że długa sierść nie musi oznaczać, że kot jest mniej czuły.

Ich pochodzenie

Długowłosy kot rosyjski został wyhodowany w Rosji, ale jego pochodzenie jest nadal niejasne. Rasa ta została po raz pierwszy sprowadzona do Wielkiej Brytanii w XVIII wieku. W tamtych czasach rosyjskie, tureckie i perskie psy długowłose były przeważnie białe, z krótkim podszerstkiem i niewielką ilością podszerstka. Często miały też zielone oczy i śliwkowe ogony. Dziś jednak rosyjski długowłosy jest znacznie ciemniejszy od perskiego.

W latach 80. XIX wieku z Rosji przywieziono kotkę o imieniu Brunhilda, którą skrzyżowano z kotem syjamskim. Kota tego nazwano „The Neva Masquerade”, od rzeki w Leningradzie, która była również popularnym miejscem przyjęć maskaradowych. W 1884 roku rosyjski kot długowłosy był głównym tematem wystawy kotów zorganizowanej przez Harrisona Weira w Londynie. Opisany przez Weira rosyjski kot długowłosy różnił się od współczesnego kota syberyjskiego ze względu na bardziej wełnistą sierść. Mimo to rosyjskie koty długowłose z tej epoki można znaleźć wśród domowych kotów długowłosych w wielu częściach Rosji.

Warto zobaczyć: