Historia rasy kotów rosyjskich długowłosych

Historia rasy kotów rosyjskich długowłosych

Jeśli zawsze marzyłeś o posiadaniu kota perskiego, to trafiłeś we właściwe miejsce. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat ras kotów syjamskich, sfinksów dońskich i kotów perskich. Znajdziesz tu również informacje na temat sfinksa dońskiego, będącego odmianą kota syberyjskiego. Dowiesz się także o rasie kotów Nebelung oraz o kotach syjamskich.

Sfinks doński

Rasa kotów dońskich została wyhodowana w Rosji pod koniec lat 80. ubiegłego wieku – cytat ten został zaczerpnięty ze strony beautyfirst.pl. Jest to rasa kotów długowłosych o klinowatej głowie i dużych, wyprostowanych uszach. Ich oczy mają kształt migdałów, a twarze są pomarszczone. Niektóre koty dońskie mają wąsy, inne są całkowicie łyse. Młode koty dońskie mają krótkie futerko na pyszczku i u nasady uszu. W zimie wyrasta im delikatna sierść.

Kot doński, będący krzyżówką sfinksa kanadyjskiego i persa, pochodzi z Rosji. Elena Kovaleva, nauczycielka i miłośniczka kotów, adoptowała w 1986 r. kociaka z lokalnego schroniska w Rostowie nad Donem. Jej kot był tak łysy, że nie mogła go zatrzymać, ale urodziła się z niego para kociąt rasy dońskiej. W 1989 r. Tatiana Botcharova zaczęła hodować własne koty. Tatiana Botcharova miała większe zasoby hodowlane. Opracowała także rasę kotów krótkowłosych zwaną Renesans. Koty te miały dłuższe ciała i bardziej elastyczny szkielet.

Kot syberyjski

Kot syberyjski długowłosy to najpopularniejszy typ rasy kota rosyjskiego. Ma gęstą, potrójną sierść, ciało krótsze niż u Maine Coona i nie ma skrajnych cech budowy. Rasa ta została wyhodowana, aby przetrwać w surowym klimacie. Samice syberyjskie mogą być mniejsze od samców i są oddane swoim właścicielom, interesują się wychowaniem kociąt i życiem rodzinnym. Występują w różnych kolorach, wzorach i o różnej strukturze sierści. Niektóre rejestry uznają nawet kotki syberyjskie z kolorowym punktem jako Neva Masquerade.

Królewskie pochodzenie rosyjskiego kota długowłosego nie jest znane, ale zawędrował on do wielu części Europy i Wielkiej Brytanii. W 1896 roku został przeniesiony z klasy kotów syjamskich do klasy kotów rosyjskich. Rasa rosyjska przybyła do Stanów Zjednoczonych na początku 1900 roku i powoli zdobywała popularność. Jednak dopiero zimna wojna przyniosła im prawdziwy rozkwit. Rosyjska rasa kotów długowłosych była znana wśród rodzin królewskich i carów.

Nebelung

Koty długowłose nie są w Rosji rzadkością. Rasa ta jest naturalnie długowłosa. Istnieje jednak kilka znaczących różnic pomiędzy kotami rosyjskimi długowłosymi a innymi rasami. Różnice te dotyczą długości i struktury sierści. Koty rosyjskie mają krótką sierść, podczas gdy koty europejskie zazwyczaj mają dłuższą. Standard rasy jest często niezbędny, aby rasa była zdrowa i mogła się rozmnażać.

Zobacz też:  Kot rosyjski błękitny - opis rasy

Rosyjski kot długowłosy pojawił się na świecie w XIX wieku i był jedną z pierwszych ras uznanych w Europie. Wiedza o pierwotnych rasach kotów była poważnie ograniczona przez żelazną kurtynę, ale zmieniło się to wraz z wprowadzeniem przez Michaiła Gorbaczowa polityki głasnosti i restrukturyzacji. Rozwój Internetu odegrał kluczową rolę w rozpowszechnianiu krótkich opisów rosyjskich ras.

Syjamskie

Historia rosyjskiej rasy kotów długowłosych sięga końca XIX wieku. Rozwinęła się ona z kotów wolno żyjących w Leningradzie, Moskwie i innych miastach Rosji. Niektóre z tych kotów stały się podstawą rosyjskiej rasy kotów długowłosych, a inne zostały wykorzystane do stworzenia nowych mieszańców. Unikalny wzór umaszczenia i długa, lejąca się sierść tej rasy sprawiły, że stała się ona popularna do wielu celów. Pierwsza wystawa kotów odbyła się w Londynie w 1871 roku, a kot syberyjski był na niej główną atrakcją. Po wprowadzeniu tej rasy syberyjskie koty były pokazywane na wystawach na całym świecie i zdobyły uznanie.

Donskoy powstał z kotów dońskich i jest jedną z najstarszych rosyjskich ras kotów. Jego rozpoznawalne cechy to głowa w kształcie klina i jasne, niebieskie oczy. Koty peterbald są również spokrewnione z kotami dońskimi. Rasa ta została pierwotnie stworzona jako zwierzę domowe na początku XIX wieku. Obecnie rasa ta jest uznawana przez Światową Federację Kota (World Cat Federation) i TICA i posiada status rasy championów. Istnieją jednak obawy związane z genem dysplazji ektodermalnej, który może wpływać na zdolność kota do laktacji. Oprócz rasy donskiej, Peterbaldy znane są z długich, krzaczastych ogonów i delikatnej sierści.

Rosyjski niebieski

Rosyjski kot długowłosy został stworzony w 1896 roku przez Cobba i krótkowłosą kotkę domową o imieniu Elsa. Elsa została skrzyżowana z kotem rosyjskim niebieskim i urodziła sześć niebieskich kociąt długowłosych. Kocięta te odziedziczyły typ budowy ciała Siegfrieda, ale także długie, niebieskie futro. Dr Solveig Pflueger poradziła Cobbowi, by opracował nowy wzorzec rasy. Standard ten jest prawie słowo w słowo podobny do standardu rosyjskiego niebieskiego, ale Cobb wprowadził pewne modyfikacje. W 1987 roku TICA zaakceptowała Nebelunga do rejestracji.

Rasa kotów rosyjskich została pierwotnie wyhodowana w północnej Rosji. Nazywano je „kotami archanielskimi”, ponieważ przypominały archaniołów. Starożytni Egipcjanie również czcili koty smokingowe. Rasa kotów rosyjskich niebieskich była również preferowana przez rosyjskich króli i carów. Jego długie włosy sprawiają, że jest doskonałym zwierzęciem dla każdego, kto kocha koty. Rasa ta stała się jedną z najbardziej popularnych ras na świecie.

Warto zobaczyć: