Kot tajski czy kot rosyjski - jakiego wybrać

Kot tajski czy kot rosyjski – jakiego wybrać

Być może zastanawiasz się: „Kot tajski czy kot rosyjski – który z nich jest dla mnie najlepszy?”. Istnieją pewne wady i zalety obu ras. Koty rosyjskie niebieskie są łagodne, a Korat jest hybrydą kotów domowych i dzikiego afrykańskiego serwala. Kocięta rasy rosyjskiej niebieskiej rodzą się białe i mogą być płochliwe lub bojaźliwe wobec głośnych dźwięków. Zazwyczaj kocięta rasy syjamskiej są bardziej pewne siebie i chętnie bawią się z dziećmi.

Korat jest hybrydą kota domowego i dzikiego afrykańskiego serwala.

Savannah to rasa kota hybrydowego, który jest krzyżówką kota domowego i dzikiego serwala. Ten dziki kot afrykański o dużych uszach po raz pierwszy stał się popularny wśród hodowców w latach 90. Mimo że w 2001 r. został uznany za nową rasę przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kotów (The International Cat Association), dopiero w 2012 r. oficjalnie uznano go za rasę championów. Jej początki sięgają czasów Judee Frank, która skrzyżowała serwala z kotem syjamskim. Kot Savannah waży od 7 do 20 funtów.

Gatunek ten jest uważany za rzadką rasę kotów, a każdego roku produkuje się ich tylko pięć. Koty ashera są mieszańcami afrykańskiego serwala i domowego kota domowego. Mają długie ciało i duże, spiczaste uszy, a na ich sierści widnieją cętki leoparda. Koty te są bardzo energiczne i dobrze dogadują się z psami. Poza tym, że są bardzo inteligentne i czułe, są jedną z najdroższych ras kotów na świecie.

Kot syberyjski jest kotem średniej wielkości

Kot syberyjski jest jedną z najstarszych ras kotów. Pochodzą z lasów Syberii i zostały wyhodowane, aby przetrwać surowe zimy w tym regionie. Oprócz tego, że są piękną rasą, mają potrójnie powlekaną sierść, która jest odporna i wytrzymała. Jeśli szukasz kota średniej wielkości, ta rasa może być doskonałym wyborem.

Kot syberyjski może żyć od 12 do 15 lat i ważyć do 15-20 kilogramów. Są to na ogół zdrowe koty, ale są narażone na niektóre choroby. Jedną z takich chorób jest kardiomiopatia przerostowa, w której mięsień sercowy ulega pogrubieniu i utrudnia przepływ krwi. Aby zapobiec pojawieniu się tej choroby w kolejnych pokoleniach, odpowiedzialni hodowcy badają swoje kocięta pod kątem tej choroby. Choroba ta jest jednak rzadka u kotów, dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości jej unikać.

Rosyjski niebieski jest łagodny i powściągliwy

W odróżnieniu od wielu innych kotów, rosyjski niebieski preferuje mniej kontaktów z ludźmi. Gdy podchodzi do niego ktoś obcy, odsuwa się lub chowa. Po przyzwyczajeniu się do domowników, kot ten jest lojalny i czuły. Do socjalizacji kota rosyjskiego niebieskiego potrzebna jest odrobina cierpliwości. Szczepienia są niezbędne dla tej rasy. Rasa ta preferuje starsze dzieci i nie jest odpowiednia dla małych dzieci. Może jednak dogadać się z kotami, które są przyjazne zwierzętom.

Kot rosyjski niebieski jest słodkim i czułym zwierzęciem. Lubi towarzystwo ludzi, ale jest powściągliwy i nieśmiały w kontaktach z obcymi. Lubi stałą rutynę i nie lubi zmian otoczenia. Lubi się wspinać i bawić zabawkami. Należy pamiętać, że kot ten jest nieśmiały i może być agresywny w przypadku nagłych zmian w otoczeniu. Rosyjski niebieski jest jednak kotem bardzo aktywnym i inteligentnym.

Zobacz też:  Mieszaniec kot rosyjski

Kocięta himalajskie kolorowo-punktowe rodzą się białe.

Hodowcy kociąt himalajskich kolorowych mają do wyboru wiele kolorów. Ich spiczaste umaszczenie może być białe, czarne lub ciemnoszare. Ubarwienie spiczastych włosów zależy również od temperatury. W chłodniejszym klimacie koty himalajskie mają zazwyczaj ciemniejsze umaszczenie. Amerykańskie Stowarzyszenie Kotów nie uznaje kotów himalajskich jako odrębnej rasy, ale jest to uznana odmiana barwna kotów perskich. Koty syjamskie i perskie mają również wspólny gen „himalajski”, który nadaje himalajczykom spiczaste ubarwienie. Od spiczastego umaszczenia pochodzi ich nazwa.

Koty himalajskie są często opisywane jako szare, ale nie są one rodowodowe. Liliowy kolor u kociąt himalajskich jest przykładem rozcieńczonej wersji oryginalnego koloru. Jest to spowodowane dominującym genem, który hamuje produkcję koloru w dolnej połowie trzonu włosa. W ten sposób kolor pozostaje na końcówce trzonu włosa.

Rosyjski Blues potrzebuje bodźców fizycznych i emocjonalnych

Pomimo swojej aktywnej osobowości, rosyjski niebieski potrzebuje stymulacji fizycznej i emocjonalnej. Są bardzo towarzyskie i lubią kontakt z ludźmi, choć potrzebują też czasu na odpoczynek. Oto niektóre z cech osobowości, których potrzebują rosyjscy niebiescy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych cechach i o tym, jak szkolić swojego rosyjskiego niebieskiego. Jeśli masz czas na zabawę z rosyjskim niebieskim, będzie on bardzo szczęśliwy. A jeśli tylko będziesz spędzał z nim czas, będzie Ci wiernym towarzyszem przez wiele lat.

Oprócz tego, że są bardzo inteligentne i tolerancyjne w stosunku do innych gatunków, rosyjskie niebieskie są również bardzo czyste. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej kuwety, po prostu znajdą sobie inne miejsce, z którego będą mogły korzystać. Koty te nie gubią dużo wody, ale wymagają zdrowego klimatu, dlatego też należy zapewnić im w domu kuwetę, która będzie znajdowała się w odległości kilku centymetrów od nich. Koty rosyjskie niebieskie nie gubią dużo puchu, co oznacza, że będziesz mógł zapewnić im ciepłe i suche miejsce do spędzania czasu. I chociaż nie są hipoalergiczne, mają niższy poziom glikoproteiny Fel d 1, która jest znanym alergenem.

Są łatwe w pielęgnacji

Zarówno koty rosyjskie, jak i tajskie są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, jednak niektóre z nich mają wyższe wymagania dotyczące utrzymania niż inne. Na przykład koty rosyjskie niebieskie są notorycznie wybredne i wolą mieć stały harmonogram karmienia i zabawy. Są wielkimi wspinaczami i odkrywcami i mogą wymagać zabezpieczenia przed dziećmi drzwi szafek lub zablokowania małych przestrzeni, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Pomimo tych problemów, kot tajski i kot rosyjski są doskonałymi zwierzętami domowymi dla początkujących rodziców. Są świetnymi towarzyszami dla pracujących singli, dzieci oraz rodzin ze starszymi dziećmi.

W zależności od rodzaju rasy, będziesz chciał zapewnić im odpowiednią ilość ruchu. Kot rosyjski wymaga dużo ruchu, a jego codzienna rutyna jest bardziej intensywna niż w przypadku kota tajskiego. Odpowiednia rutyna ruchowa powinna składać się z szybkich spacerów po ogrodzie i częstych kąpieli. Oprócz ćwiczeń i stymulacji umysłowej obie rasy lubią aktywność fizyczną. Kot rosyjski niebieski z pewnością stanie się ważnym członkiem Twojej rodziny, niezależnie od tego, czy chcesz mieć figlarnego, niezależnego kota, czy łagodnego towarzysza do spokojnego życia z dziećmi.

Warto zobaczyć: