Kot rosyjski krótkowłosy - historia

Kot rosyjski krótkowłosy – historia

Historia rosyjskiego kota krótkowłosego rozpoczyna się w 1900 roku, kiedy koty te po raz pierwszy zostały przywiezione do Stanów Zjednoczonych. Promocja rasy rozpoczęła się po II wojnie światowej, a w 1949 roku koty zostały po raz pierwszy zarejestrowane w Stowarzyszeniu Miłośników Kotów (CFA). W 1964 roku rosyjski niebieski zdobył swój pierwszy Wielki Championat CFA. Po długim i trudnym procesie rasa ta wreszcie zyskała uznanie na całym świecie. Kot ten znany jest ze swojego uśmiechu i jest rasą bardzo łatwą w utrzymaniu.

Kot rosyjski krótkowłosy znany jest ze swojego „uśmiechu”.

Kot rosyjski niebieski to elegancka rasa średniej wielkości o trójkątnej głowie, szerokim czole i prostym nosie. Uśmiech” jest naturalny i przypomina Mona Lisę. Luksusowa, dwuwarstwowa sierść kota rosyjskiego niebieskiego sprawia, że wygląda on na dłuższego niż jest w rzeczywistości. Jego dostojny charakter podkreśla srebrzyste umaszczenie i pręga – te słowa pochodzą z serwisu Porady dla Amatorów. Rasa ta ma również charakterystyczny, królewski wygląd i nie zrzuca zbyt wiele.

Kot rosyjski niebieski był pierwotnie nazywany kotem archaniołem ze względu na zielone oczy i srebrne pasemka na sierści. Koty te zostały sprowadzone do Europy przez port nad Morzem Białym w Archangielsku. W latach 80. XIX wieku zostały włączone do wystaw kotów w Anglii, gdzie wszystkie niebieskie koty krótkowłose startowały w jednej kategorii. Rosyjskie koty niebieskie mają duże oczy i uszy i są klasyfikowane jako Foreign Blues.

Jest zaciekłym łowcą

Rosyjski kot krótkowłosy jest jednym z najbardziej popularnych kotów w Ameryce Północnej. Są one zaciekłymi myśliwymi, często łapią króliki, ptaki i inne małe stworzenia. Naukowcy twierdzą, że ich nocny tryb życia ma kluczowe znaczenie dla przetrwania kota. W ciągu jednego wieczoru mogą one pokonać do 30 kilometrów, czyli więcej niż koty domowe w ciągu jednego dnia. Ta wytrzymała rasa potrafi również pracować w nocy i przetrwać w ekstremalnych temperaturach.

Koty tej rasy są doskonałym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi. Ich krótka sierść wymaga codziennej pielęgnacji, a ich osobowość jest słodka i lojalna. Koty tej rasy są znane z przywiązania do właściciela i podążania za nim po całym domu, ale pomimo tego, że są kotami przywiązanymi, dobrze radzą sobie w pojedynkę. W przeciwieństwie do niektórych innych kotów, kot rosyjski niebieski może być pozostawiony sam na dłuższy okres czasu. Są również nieśmiałe w stosunku do obcych, ale szybko nawiązują więź z człowiekiem.

Jest to rasa niewymagająca w utrzymaniu

Wybór nowego kota to bardzo ekscytujący moment. Najważniejszą kwestią jest to, jaka rasa kota będzie odpowiednia dla Twojego stylu życia i osobowości. Jeśli masz inne zwierzęta, możesz chcieć wybrać rasę, która będzie się z nimi dogadywać, a jeśli przez większość dnia przebywasz poza domem, będziesz chciał kota, który potrafi się bawić. Tak czy inaczej, do wyboru jest wiele ras niewymagających dużych nakładów na utrzymanie.

Zobacz też:  Kot rosyjski srebrny - pielęgnacja

Kot rosyjski krótkowłosy jest zwierzęciem domowym wymagającym niewielkich nakładów finansowych ze względu na swoje umaszczenie i osobowość. Jest znany ze swojego pięknego białego futra, ale można je znaleźć także w innych kolorach. Są one doskonałym wyborem dla osób uczulonych na kocią sierść, ponieważ nie zrzucają jej zbyt wiele. Możesz zmniejszyć ilość zabiegów pielęgnacyjnych, regularnie szczotkując kota rosyjskiego krótkowłosego. Rasa ta jest bardzo przyjazna i otwarta, nie wymaga też wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Jest kotem nerwowym

Kot rosyjski krótkowłosy jest stworzeniem nerwowym, co oznacza, że najlepiej trzymać go w domu. Na szczęście ta nerwowość nie musi przeszkadzać Ci w cieszeniu się swoim pupilem. Pamiętaj tylko o cierpliwości i zastosuj się do poniższych wskazówek, aby Twój nowy pupil czuł się przy Tobie swobodnie. Możesz spróbować wprowadzić swojego nowego kociaka do procesu kąpieli, ale najlepiej zacząć od małego. Wynika to z faktu, że koty są z natury nieśmiałe i nie lubią nowych sytuacji.

Zapewnienie komfortu Twojemu rosyjskiemu kotu niebieskiemu jest kluczem do uniknięcia niepokoju. Zdenerwowany kot nie będzie chciał być przenoszony, jeżeli jest mu niewygodnie. Jeżeli jest trudny w obsłudze, przenieś go do spokojniejszego pomieszczenia. Możesz go przenosić, używając koca lub rękawiczki. Kot rosyjski krótkowłosy jest również podatny na chorobę zwaną zaburzeniami poznawczymi kotów (Feline Cognitive Dysfunction – FCD). Choroba ta powoduje obniżenie świadomości i pogorszenie pamięci, a także może nasilać agresję.

Jest to krzyżówka z kotem syjamskim.

Kot rosyjski krótkowłosy jest krzyżówką kota syjamskiego i rosyjskiego niebieskiego. Rasa ta jest naturalnie brązowa, ale czasem bywa niebieska lub liliowa. Sierść kotów syjamskich jest krótka, błyszcząca i miękka. Koty syjamskie mają doskonałe proporcje głowy i twarzy, z długą prostą linią od czubka głowy do czubka nosa. Mają długie, płaskie łapy z pięcioma palcami z przodu i czterema palcami z tyłu.

Kot rosyjski niebieski jest bardzo głośny i może to wykorzystać do komunikacji z człowiekiem. Jest spostrzegawczy i wytrwały, nie przystosowuje się dobrze do zmian. Kot rosyjski niebieski może być wspaniałym uzupełnieniem rodziny, ale może być nieśmiały i przyzwyczajenie się do dzieci może zająć mu trochę czasu. Koty syjamskie są na ogół mniej płochliwe i uwielbiają dzieci i zwierzęta domowe.

Warto zobaczyć: