Choroby kotów rosyjskich

Choroby kotów rosyjskich

Jeśli jesteś właścicielem kota rosyjskiego, być może zastanawiasz się, jakie choroby mogą wystąpić u Twojego ukochanego pupila. Czytaj dalej, aby uzyskać informacje na temat kardiomiopatii, cukrzycy, zapalenia pęcherza moczowego i alergii. Twój pupil będzie zdrowy i szczęśliwy, jeśli tylko zastosujesz się do kilku prostych kroków, aby wyleczyć każdą z tych chorób. Jeśli jednak u Twojego kota rosyjskiego wystąpią objawy choroby nerek, ważne jest, abyś zasięgnął porady lekarza.

Cukrzyca

Koty cierpiące na cukrzycę są szczególnie narażone na powikłania z nią związane, ponieważ mają skłonność do wysokiego poziomu cukru we krwi. Cukrzyca u kotów rosyjskich jest jednak schorzeniem powszechnie występującym wśród ras rosyjskich. Najczęściej stosowanym sposobem leczenia cukrzycy u kotów rosyjskich jest wstrzykiwanie insuliny. Dla większości kotów wystarczający jest pojedynczy zastrzyk insuliny. Koty chore na cukrzycę powinny być poddawane częstym badaniom krwi oraz leczeniu insuliną zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Chociaż wielu weterynarzy holistycznych proponuje wstrzykiwanie insuliny, metoda ta nie ma udowodnionej skuteczności – informacja ta pochodzi od redakcji strony urodek.pl. Zaleca się, aby podawanie insuliny kotu konsultować z lekarzem weterynarii.

Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za regulację poziomu glukozy w krwiobiegu. Działa ona jak posłaniec, który wysyła sygnały do komórek, aby wchłaniały glukozę. Jeśli organizm nie jest w stanie prawidłowo reagować na insulinę, glukoza dłużej pozostaje w krwiobiegu. Ponieważ nerki nie są w stanie wchłonąć z powrotem dodatkowej glukozy z krwi, wydalana jest ona z moczem. Zwiększa to ilość wydalanej wody i jest odpowiedzialne za powstawanie pragnienia.

Kardiomiopatia

W przeciwieństwie do innych ras kotów, koty rosyjskie nie są predysponowane do chorób układu sercowo-naczyniowego. Większość przypadków występuje między trzecim a piątym rokiem życia. Kocury chorują częściej niż kotki. Chociaż przyczyna tego schorzenia jest nadal niejasna, wydaje się, że ma ono podłoże genetyczne. Koty, u których występuje ta choroba, często wykazują zmniejszony apetyt i senność. Oprócz problemów z sercem, koty rosyjskie mogą cierpieć na takie choroby dziedziczne jak toczeń lub nadczynność tarczycy.

Chociaż dokładna przyczyna kardiomiopatii przerostowej nie jest znana, ważne jest, aby w przypadku zaobserwowania u kota któregokolwiek z wymienionych objawów, zwrócić się do lekarza. Jak najwcześniejsza diagnoza pomoże zapobiec uszkodzeniu serca i uchronić kota przed niepotrzebnym dyskomfortem. Mięsień sercowy ulega pogrubieniu i serce nie może normalnie funkcjonować. Jednakże, leki mogą pomóc sercu poradzić sobie z tym stanem. Niektóre leki mogą być przepisywane przez lekarza weterynarii na receptę. Pierwszym krokiem jest umówienie się na wizytę u lekarza weterynarii.

Zapalenie pęcherza moczowego

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego u kotów rosyjskich polega zazwyczaj na zmianie diety i środowiska życia kota. Redukcja stresu jest niezbędna, podobnie jak zwiększenie ilości przyjmowanych płynów. Lekarz weterynarii może również przepisać suplementy diety lub leki antydepresyjne. Zapalenie pęcherza moczowego u kotów rosyjskich może być podobne do zatorów w pęcherzu moczowym. Jeśli u Twojego kota występuje częste oddawanie moczu, rozważ zmianę diety kota i zmniejszenie poziomu stresu. Poniżej znajduje się kilka pomocnych wskazówek dotyczących leczenia zapalenia pęcherza moczowego u kotów rosyjskich.

Zobacz też:  Syjamski kot rosyjski - pielęgnacja

Twój lekarz weterynarii przeprowadzi badanie fizykalne w celu ustalenia przyczyny objawów. Dokładne badanie fizykalne wykaże, czy Twój kot oddaje mocz poza kuwetą lub czy mocz jest różowy i zakrzepnięty. Jeśli podejrzewasz zapalenie pęcherza moczowego, Twój kot może zachowywać się agresywnie, gdy się z nim obchodzisz lub może nie być w stanie oddać moczu. Jeśli w moczu kota znajduje się krew, należy jak najszybciej wykonać badanie. W niektórych przypadkach zapalenie pęcherza moczowego może prowadzić do zagrażających życiu powikłań.

Alergie

Koty rosyjskie niebieskie są znane ze swojego pięknego umaszczenia i oczu w kształcie migdałów. Mają krótką sierść i nie zrzucają zbyt wiele, co jest o tyle korzystne, że wytwarzają mniej alergenów niż inne rodzaje kotów. Nie oznacza to jednak, że koty rosyjskie są całkowicie wolne od alergenów. Nadal stanowią one zagrożenie dla osób wrażliwych na alergeny kotów. Poniżej wymieniono kilka rzeczy, o których należy wiedzieć przed adopcją jednego z tych pięknych kotów.

Chociaż rodowodowe koty rosyjskie niebieskie są często reklamowane jako hipoalergiczne, zawsze najlepiej jest najpierw przetestować swojego nowego pupila, aby upewnić się, że nie będzie on powodował żadnych reakcji alergicznych. Zainwestuj w dobrej jakości oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA i często wymieniaj jego filtry. Zminimalizuje to ilość alergenów unoszących się w powietrzu i poprawi Twój sen. Ponadto, upewnij się, że Twoje koty rosyjskie nie śpią na meblach i innych elementach wyposażenia.

PKD

Kot może być narażony na ryzyko wystąpienia PKD, jeśli posiada gen dla tego zaburzenia. Jeśli kot jest dotknięty genem PKD, hodowca powinien o tym wiedzieć przed rozmnażaniem kota. Na szczęście chorobie tej można zapobiegać poprzez selektywną hodowlę. Oto kilka wskazówek, jak rozpoznawać i leczyć koty z genem PKD. Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w podjęciu mądrej decyzji.

Gen, który powoduje PKD, nazywa się poliacystyna i koduje białko podobne do receptora transmembranowego. Gen ten jest zmutowany, co powoduje wczesny kodon stop w produkcji białka. Mutacja jest zlokalizowana w pozycji c.10063C, która jest eksonem 29 w genie PKD1. Jednak nie wszystkie koty z tą mutacją będą miały to zaburzenie.

 

Warto zobaczyć: