Choroby genetyczne kotów rosyjskich

Choroby genetyczne kotów rosyjskich

W niniejszym artykule omówiono kilka chorób genetycznych występujących u kotów rosyjskich. W szczególności omówione zostaną: PKD, rozszczep kręgosłupa, hipotrichia i zapalenie spojówek. Aby uzyskać informacje na temat PKD, kliknij na poniższe linki. Możesz również dowiedzieć się o innych chorobach występujących u kotów, takich jak zapalenie spojówek. Poniżej wymieniono przykłady chorób genetycznych występujących u kotów rosyjskich.

PKD

Testy genetyczne oraz regularne badania przesiewowe kociąt i dorosłych kotów są zalecane w celu wczesnego wykrycia dysfunkcji narządów w PKD. Badanie ultrasonograficzne może pomóc w uwidocznieniu torbieli i pomiarze aktualnych uszkodzeń. USG jest nieinwazyjnym, powtarzalnym badaniem w kierunku PKD i pozwala lekarzom weterynarii na określenie postępu choroby. Nie zaleca się rozmnażania kotów dotkniętych PKD, ponieważ ich mutacja może przejść na potomstwo. Hodowla nosicieli nie jest zalecana w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi choroby.

PKD może być przekazywane potomstwu przez heterozygoty dotknięte chorobą. Heterozygota dotknięta chorobą ma 50% szans na przekazanie jej swojemu potomstwu. Homozygoty są nosicielami dwóch zmutowanych alleli i zawsze dają chore potomstwo. Objawy PKD obejmują gorączkę, wielomocz, zwiększone spożycie wody, anoreksję, powiększenie nerek, odwodnienie, anemię i senność.

Rozszczep kręgosłupa

Kot Manx ma wyjątkowy wygląd, z krótkimi ogonami. Dotknięte chorobą koty Manx przyjmują postawę podkurczoną, ponieważ ich tylne kończyny zostały częściowo sparaliżowane. Uniemożliwia to szybkie poruszanie się bez „podskakującego” chodu. Koty te mogą również sprawiać wrażenie przykucniętych, mają słabą koordynację i ograniczony zakres ruchów. Rozszczep kręgosłupa u kotów rosyjskich może również powodować utratę czucia w tylnych kończynach oraz w okolicy krocza.

Ciężkość tego schorzenia jest nieprzewidywalna, ale objawy mogą pojawić się wkrótce po urodzeniu. Chociaż nie jest znane lekarstwo na rozszczep kręgosłupa, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Leczenie chirurgiczne wiąże się jednak z pewnym ryzykiem i niekorzystnymi skutkami dla dobrostanu zwierząt. Koty rasy manx są najczęściej dotkniętymi tym schorzeniem rasami kotów rosyjskich. Do diagnozowania tego zaburzenia wykorzystuje się badania weterynaryjne, zdjęcia rentgenowskie, mielografię oraz rezonans magnetyczny (MRI).

Hypotrichia

Uszy kota są zagięte i mają nieprawidłowy kształt. Uszy zaczynają się fałdować w wieku czterech tygodni, a ich fałdowanie kończy się przed ukończeniem przez kota trzeciego miesiąca życia. Koty homozygotyczne zazwyczaj nie wykazują żadnych objawów, ale u kotów homozygotycznych występują liczne deformacje czaszki. Koty z tą chorobą genetyczną są zazwyczaj ospałe i mają nieprawidłowo małe, podkrążone oczy.

Zobacz też:  Czym charakteryzuje się szary kot rosyjski

Wiele chorób może wywoływać objawy u kotów rosyjskich, ale żadna z nich nie występuje częściej niż u innych ras. Koty rosyjskie niebieskie są wyjątkowo zdrowe i jest mało prawdopodobne, aby rozwinęła się u nich jakaś choroba dziedziczna. Chociaż koty rosyjskie są wyjątkowo zdrowe, poniższe choroby są obarczone większym ryzykiem w ich przypadku. Niemniej jednak, dla żadnej z tych chorób nie znaleziono jeszcze badań potwierdzających ich występowanie. Poniżej wymieniono niektóre choroby występujące u kotów rosyjskich. W celu postawienia właściwej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Zapalenie spojówek

U kotów rosyjskich może wystąpić zapalenie spojówek na skutek różnych przyczyn, w tym alergii, infekcji górnych dróg oddechowych oraz chorób zapalnych oczu. Choroba ta dotyka powieki i spojówkę, czyli jasnoróżową wyściółkę otaczającą oko. Chorobie tej często towarzyszy mrużenie oczu, częste mruganie i wydzielina z oczu. W zależności od przyczyny, choroba ta może prowadzić do owrzodzenia oka i powieki.

Leczenie zapalenia spojówek u kotów polega zwykle na podawaniu leków na receptę i cierpliwości. Przez pierwsze kilka dni kotu można podawać krople do oczu, a w drugim tygodniu maść lub zastrzyk. W ciężkich przypadkach mogą zostać przepisane leki przeciwwirusowe. Niektóre antybiotyki są dostępne w postaci tabletek lub płynów. Pierwsze kilka dni to decydujący okres, w którym krople do oczu muszą być skuteczne.

Atrichia

Wada genetyczna, atrichia, jest opisywana w okrywie włosowej kotów rosyjskich od ponad 50 lat. W niniejszym badaniu mutacje w hrVA i hrTN znaleziono u 16 kotów z dwóch różnych linii, z których każda była homozygotyczna dla zidentyfikowanych wariantów. Kot z Florydy był homozygotyczny dla jednego wariantu, podczas gdy kot z Północnej Karoliny i Tennessee był heterozygotyczny dla drugiego wariantu.

Zaburzenie to występowało u ludzi i myszy. Co ciekawe, kot lykoi był heterozygotą złożoną dla dwóch wariantów utraty funkcji w genie HR. Allel c.3389insGACA powinien powodować powstanie kodonu stop w aminokwasie 1130. Podobnie, allel hrVA powinien powodować kodon stop w aminokwasie 1130.

Warto zobaczyć: