Czego nie mogą jeść koty rosyjskie

Czego nie mogą jeść koty rosyjskie

Jeśli nie znasz rosyjskich kotów niebieskich, są to koty, których żywienie opiera się na mięsie i które mają ograniczoną zdolność do trawienia węglowodanów. Dlatego wymagają diety wysokobiałkowej, opartej na produktach pochodzenia zwierzęcego, w której składniki są zbilansowane. Aby utrzymać je w zdrowiu, powinieneś podawać im karmę o wysokiej zawartości włókna i wysokiej wilgotności. Oto kilka przykładów pokarmów, których nie należy podawać kotom rosyjskim. Wyjątkiem od tej reguły jest karma surowa i wysokowłóknista.

Karma o wysokiej wilgotności i niskiej zawartości węglowodanów

Chociaż koty rosyjskie są typowymi mięsożercami, nie mogą spożywać wysokowilgotnej karmy o niskiej zawartości węglowodanów. Ich dieta musi zawierać dużą ilość białka pochodzenia zwierzęcego oraz umiarkowaną ilość węglowodanów. Na szczęście, koty rosyjskie niebieskie nie mają nietypowych potrzeb żywieniowych, ale wysokowilgotne karmy o niskiej zawartości węglowodanów nie są dla nich dobrym wyborem.

Kluczem do zdrowego żywienia kociąt rosyjskich niebieskich jest zapewnienie im odpowiedniej ilości białka. Najlepsze karmy dla kotów tej rasy są produkowane z wysokiej jakości składników pochodzenia zwierzęcego. Większość białka w tej karmie pochodzi z najwyższej jakości kurczaka, co ogranicza powstawanie kul włosowych i problemów żołądkowo-jelitowych. Aby mieć pewność, że u Twojego kota rosyjskiego nie wystąpią żadne niepożądane efekty uboczne, wypróbuj tę markę. Możesz wybierać spośród sześciu odmian i dwunastu puszek.

Tłuszcz w diecie dostarcza energii, witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz zwiększa smakowitość pokarmu. Ponadto zawiera on niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia zwierząt. Te kwasy tłuszczowe są niezbędne dla wielu szlaków metabolicznych i integralności skóry. Wiele zwierząt potrafi przekształcać roślinne NNKT w zdrowe kwasy tłuszczowe, których potrzebują koty. Natomiast koty wymagają tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, zawierających wstępnie przetworzone NNKT.

Surowa karma

Istnieją pewne problemy związane z podawaniem kotu rosyjskiemu niebieskiemu surowej karmy. Jest to bardzo pracochłonne i może być trudne w podawaniu. Chociaż karmienie kota surową karmą jest idealne dla osób dysponujących dużą ilością czasu, to jednak w przypadku osób prowadzących intensywny tryb życia i mających napięty harmonogram nie jest to dobry pomysł. W takich przypadkach należy rozważyć przejście na inny rodzaj karmy dla kota rosyjskiego. Poniżej wymieniono niektóre problemy związane z karmieniem kota rosyjskiego surową karmą.

Nie wszystkie rodzaje mięsa są odpowiednie dla kotów. Powinieneś upewnić się, że mięso, które kupujesz, jest certyfikowane do spożycia przez ludzi. Wiele dzikich zwierząt je mięso, ale ich długość życia jest znacznie krótsza niż kotów domowych. Wynika to częściowo z ich diety. Przed zmianą diety kota należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii. Jeśli nie masz pojęcia, jak przygotować jedzenie dla swojego kota, upewnij się, że robisz to zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Zobacz też:  Kot niebieski rosyjksi - jak pielęgnować

Częstym błędem w karmieniu kota surowym jedzeniem jest fakt, że koty nie trawią surowego jedzenia tak łatwo jak ludzie. Ponieważ układ pokarmowy kotów jest kwaśny, niektóre patogeny mogą przetrwać w surowym mięsie. Dlatego ważne jest, aby kupować świeże mięso i dezynfekować naczynia do jedzenia po zakończeniu pracy z nim. Należy również dokładnie myć ręce po kontakcie z surowym mięsem. Poza tym, należy unikać karmienia surowym mięsem kotów rosyjskich.

Karma dla kotów o wysokiej zawartości włókna

Włókno jest ważnym elementem diety kota i chociaż większość kotów pozyskuje je ze swoich ofiar, większość kotów domowych otrzymuje je z pożywienia. W przeciwieństwie do białka i tłuszczu, błonnik nie ulega rozkładowi w układzie pokarmowym kota, więc przechodzi przez niego i wydostaje się na zewnątrz w postaci kociej kupy. Dobra wiadomość jest jednak taka, że błonnik jest ważnym elementem diety kota, dlatego warto szukać karmy o wysokiej zawartości błonnika.

Chociaż nie istnieją specjalne karmy dla kotów rosyjskich, wiele karm premium dla kotów jest bogatych w kwasy tłuszczowe omega, które mogą korzystnie wpływać na futro i skórę. Kwasy te są niezbędne dla zdrowej skóry i sierści. Wspomagają one również tkanki i błony komórkowe. Niedobór kwasów tłuszczowych omega-3 lub omega-6 może prowadzić do zaburzeń w układzie nerwowym, problemów ze wzrokiem oraz trudności w nauce. Ponieważ koty rosyjskie nie potrafią trawić pokarmów o wysokiej zawartości włókna, nie mogą ich jeść.

Dieta kota rosyjskiego powinna być bogata w błonnik, który jest niezbędny do łatwego trawienia. Błonnik można znaleźć w owocach i warzywach, a także w pełnych ziarnach zbóż. Nie zaleca się jednak spożywania zepsutego lub surowego mięsa, ponieważ może ono powodować rozstrój żołądka. Poza tym ser nie jest częścią diety kota w naturze. Ser jest dobrym źródłem białka, ale nie jest niezbędny w diecie kota rosyjskiego.

Warto zobaczyć: