Kot rosyjski srebrny - pielęgnacja

Kot rosyjski srebrny – pielęgnacja

Jeśli nigdy wcześniej nie byłeś właścicielem kota rosyjskiego srebrnego, możesz zastanawiać się, jak o niego dbać. Poza zwykłą pielęgnacją, musisz zapewnić swojemu kotu rosyjskiemu srebremu dużo jedzenia i wody. Te urocze koty mają duży popęd do zdobywania i nie są dobre w stosunku do małych zwierząt. Ich spokojna, wyluzowana natura sprawia, że są wspaniałymi towarzyszami, ale przed adopcją rosyjskiego srebrzystego powinieneś wziąć pod uwagę ich potencjalne zagrożenia.

Sierść kota rosyjskiego srebrzystego jest jedwabista i błyszcząca, z ciemnoniebieskim spodem. Umaszczenie tego kota jest w rzeczywistości wynikiem rozcieńczenia genu czarnego włosa, co daje srebrzyste umaszczenie. Kot ten jest również dość smukły i ma jasnozielone oczy. Jest kotem domowym o niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych, ale należy pamiętać o jego zwyczajach łazienkowych, które wymagają regularnego szczotkowania i czesania.

Historia tej pięknej rasy kotów sięga czasów starożytnych. Do Wielkiej Brytanii została przywieziona przez brytyjskich marynarzy na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku – część ta pochodzi od redaktora portalu Rytuały piękna. Rosyjski niebieski był ulubieńcem w portowym mieście Archangiel w północnej Rosji. Ze względu na grubą sierść sprawia wrażenie, jakby urodził się w bardzo zimnym klimacie. Był również ulubieńcem rosyjskich carów i królów.

Mimo że rosyjski niebieski jest spokojną i cichą rasą, potrzebuje dużo ruchu. Lubią spacery i zabawy w aportowanie, dlatego należy zapewnić im dużo miejsca do ćwiczeń. Należy również utrzymywać porcje jedzenia w określonym zakresie i podawać je w regularnych odstępach czasu. Najlepiej jest ograniczyć ilość podawanych kotu smakołyków, ponieważ przekarmianie go może prowadzić do otyłości i obniżenia jakości jego życia.

Jeśli szukasz czułego i spokojnego zwierzęcia, kot rosyjski niebieski może być idealnym wyborem. Te łagodne stworzenia są towarzyskie, ale uwielbiają spędzać czas w samotności. Nie są nieśmiałe ani przesadnie głośne, ale wciąż czekają na Twoją uwagę. Nawet jeśli przebywasz poza domem, Twój rosyjski niebieski będzie potrzebował czasu na zabawę. Jeżeli planujesz zaprosić do siebie przyjaciół, najlepiej unikaj dużych zgromadzeń, ponieważ koty rosyjskie niebieskie bardzo często się chowają.

Zobacz też:  Kot niebieski rosyjksi - opis rasy

Sierść kota rosyjskiego niebieskiego charakteryzuje się gęstymi, błyszczącymi włosami okrywowymi, które są naturalnie zakończone srebrnymi końcówkami. Sierść ma brązowe tony, ale poza tym ma piękny, klasyczny rosyjski niebieski kolor. W cieplejszym klimacie kotom tym zdarza się zrzucać sierść. Ich sierść jest również podatna na choroby przyzębia, które osłabiają dziąsła. W łagodnych przypadkach konieczna jest rutynowa pielęgnacja, ale ciężkie przypadki mogą wymagać zabiegu chirurgicznego.

Opieka nad kotem rosyjskim niebieskim zależy od rodzaju właściciela. Jego gęste futro skrywa ramiona i szyję, sprawiając wrażenie mocnej konstrukcji. Długie nogi ułatwiają kotu rosyjskiemu niebieskiemu szybkie bieganie. Jego słodkie usposobienie sprawia, że idealnie nadaje się do domu z małymi dziećmi. Są wiernymi towarzyszami i uwielbiają uwagę. Jeśli szukasz pięknego kota, rozważ jego adopcję. Na pewno nie pożałujesz!

Warto zobaczyć: