Syjamski kot rosyjski - historia rasy

Syjamski kot rosyjski – historia rasy

Historia kota syjamskiego rosyjskiego rozpoczyna się pod koniec XVII wieku, kiedy to pan Pallas natknął się na jednego z nich w południowej Rosji. Historia kota syjamskiego została udokumentowana dopiero w XIX wieku. Nazwa kota syjamskiego odnosi się do załamania jego ogona, a jego sierść jest krótka i błyszcząca, przylegająca do ciała. W tym artykule przedstawimy historię i charakterystykę rasy.

Kot syjamski rosyjski ma załamanie w ogonie

Wielu hodowców i właścicieli zwierząt zastanawia się, dlaczego kot syjamski rosyjski ma „załamanie” w ogonie. Na początku XX wieku załamanie ogona było uważane za cechę charakterystyczną dla tej rasy. Wkrótce jednak straciła ona na popularności, a hodowcy zaczęli selektywnie usuwać zagięcie z kotów syjamskich – słowa te pochodzą od redaktora strony Porady dla Wyjadaczy. W ostatnich latach cecha ta powróciła.

Załamanie ogona i przymrużenie oka u oryginalnych kotów syjamskich są cechami dziedziczonymi genetycznie. Koty syjamskie są również predysponowane do różnych chorób, w tym chłoniaka śródpiersia, nowotworów przewodu pokarmowego, przewlekłego kaszlu i wymiotów oraz postępującego zaniku siatkówki. Hodowcy starali się wyeliminować zagięcie ogona, ale wada ta nadal występuje u wielu kotów ulicznych w Tajlandii.

Sierść jest krótka, błyszcząca i przylegająca do ciała.

Sierść kota syjamskiego rosyjskiego różni się długością i fakturą, od wersji klasycznej do nowoczesnej. Klasyczny kot syjamski ma gęstą i błyszczącą sierść, podczas gdy nowoczesny kot syjamski ma krótkie, błyszczące włosy. Obie sierści szczotkuje się dwa razy w tygodniu i można je polerować irchą. Umaszczenie kotów syjamskich jest głębokie i kontrastowe. Pokrywa ono większą część twarzy, a jego intensywność wzrasta wraz z wiekiem kociaka.

Sierść kota syjamskiego jest krótka, błyszcząca i przylegająca do ciała. Ten typ sierści wymaga również codziennej pielęgnacji. Koty syjamskie lubią szczotkowanie i wymagają częstych przeglądów weterynaryjnych oraz szczepień. Są to koty bardzo głośne i inteligentne. Koty syjamskie rosyjskie są jednymi z najpopularniejszych kotów domowych na świecie. Potrafią być czułe i kochają zabawę.

Długość ciała

Kot rosyjski syjamski to wspaniała rasa kotów średniej wielkości o długich nogach i długim, smukłym ogonie. Uderzający wygląd uzupełniają ich niebieskie oczy i niezwykłe, spiczaste uszy. Sierść tych kotów jest krótka i błyszcząca, o różnych odcieniach srebra, złota lub niebieskiego. Sierść kotów syjamskich jest często czesana w celu usunięcia martwych włosów i równomiernego rozprowadzenia olejków na skórze.

Zobacz też:  Kot rosyjski biały - pielęgnacja

Jest wybredny

Koty syjamskie rosyjskie są znane z przywiązywania wagi do higieny. Można się spodziewać, że kot ten będzie odrzucał korzystanie z brudnej kuwety. Koty te potrzebują również przewidywalnej rutyny. Upewnij się więc, że konsekwentnie przestrzegasz czasu przeznaczonego na kolację i korzystanie z kuwety. Kot rosyjski niebieski jest również bardzo wybredny w kwestii diety i higieny w kuwecie. Jeśli zauważy, że kuweta jest brudna, nie będzie z niej korzystał. Ich dieta jest również bardzo bogata w tłuszcz i kalorie. Może to prowadzić do otyłości, jeśli nie będziesz kontrolować ilości przyjmowanego przez nie pokarmu.

Chociaż koty syjamskie są na ogół bardzo inteligentne i niezależne, nie lubią być pozostawione same sobie. Oznacza to, że wymagają dużo uwagi od swojego właściciela. Jeśli nie jesteś w stanie poświęcić kotu tyle uwagi i czasu, ile potrzebuje, da o sobie znać. Spokojny kot o nieregularnym zachowaniu jest oznaką smutku. Może również wykazywać oznaki depresji. Ta cecha jest jednak widoczna tylko u starszych kotów.

Potrzebuje towarzystwa człowieka

Kot syjamski potrzebuje towarzystwa człowieka tak samo, jak pies czy kot potrzebuje człowieka. Ten kochający i figlarny kot pragnie ludzkiej czułości i jest bardzo głośny. Charakteryzuje się również niesłychanie wysokim poziomem ciekawości i lubi długie rozmowy. Szybko przekonasz się, że syjam jest jednym z najbardziej kochających kotów, jakie kiedykolwiek spotkasz. Na szczęście są dość łatwe w pielęgnacji i uwielbiają dzielić się swoją uwagą.

Jako jedna z najstarszych ras kotów, syjam potrzebuje towarzystwa człowieka, aby dobrze się rozwijać. Są inteligentne, towarzyskie, figlarne i lubią być w centrum uwagi. Chociaż świetnie dogadują się z dziećmi, nie są najlepszym wyborem dla gospodarstw domowych z małymi dziećmi. Koty syjamskie uwielbiają towarzystwo człowieka i stają się bardziej towarzyskie, gdy mieszkają same, a także wolą towarzystwo innych kotów.

Warto zobaczyć: